MICROCHIP PIC18F4431 IC Electronic Components High Quality Integrated Circuits For Mobile
ShenZhen QingFengYuan Technology Co.,Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Series : PIC18F4431, PIC18F4431
Description : Integrated circuits
Manufacturer Part Number : PIC18F4431
Type : Microcontroller
Place of Origin : United States
Manufacturer : MICROCHIP
Manufacturing Date Code : Newest
Module/Board Type : STANDARD
Core Processor : STANDARD
Co-Processor : STANDARD
Speed : STANDARD
Flash Size : STANDARD
RAM Size : STANDARD
Connector Type : STANDARD
Size / Dimension : STANDARD
Packaging : STANDARD
Core Size : 32-Bit
Peripherals : STANDARD
Number of I/O : STANDARD
Program Memory Size : STANDARD
Program Memory Type : STANDARD
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : STANDARD
Data Converters : STANDARD
Oscillator Type : STANDARD
Controller Series : STANDARD
Interface : STANDARD
Voltage - Supply : STANDARD
Package / Case : STANDARD
Number of Cores/Bus Width : STANDARD
Graphics Acceleration : STANDARD
Display & Interface Controllers : STANDARD
USB : STANDARD
Voltage - I/O : STANDARD
Cross Reference : STANDARD
Product Type : Motor / Motion / Ignition Controllers & Drivers
Mounting Type : Surface Mount, Surface Mount
Shipping by : DHL\UPS\Fedex\EMS\HK Post
Product Name : Electronic Component IC Chip
Payment ways : Ali Trade Assurance/TT
Brand name : MICROCHIP
Quality : 100% NEW ORIGINAL
Service : 24 Hours Online
Package : STANDARD
Operating Temperature : STANDARD
Applications : Industrial, Consumer Electronics
Port : shenzhen
Supply Ability : 10000 Piece/Pieces per Day
MOQ : 10 pieces
Contact Now
Product Paramenters
PIC18F4431
Our 8-bit PIC® and AVR® MCUs Use the combination of readily customizable peripherals and the industry's most code-efficient architectures to bring multiple functions to a single chip with minimal programming. PIC24 MCUs are well suited for applications that need eXtreme Low Power (XLP) performance or have outgrown the performance or memory capabilities of an 8-bit MCU and can benefit from staying within a common ecosystem. Offering up to 100 MHz performance per core, the dsPIC33 family of DSCs provides fast deterministic response and real-time control capabilities for advanced sensing and control, high-performance general embedded, touch, motor control and digital power applications. Our 32-bit MCUs provide performance and functional capabilities to meet design needs across a wide variety of applications.
Manufacturer:
Microchip
Product Category:
EEPROM
RoHS:
Details
Mounting Style:
SMD/SMT
Package / Case:
SOIC-8
Interface Type:
SPI
Memory Size:
512 kbit
Organization:
64 k x 8
Supply Voltage - Min:
1.8 V
Supply Voltage - Max:
5.5 V
Minimum Operating Temperature:
- 40 C
Maximum Operating Temperature:
+ 85 C
Maximum Clock Frequency:
20 MHz
Access Time:
25 ns
Data Retention:
200 Year
Supply Current - Max:
10 mA
Packaging:
Tube
Brand:
Microchip Technology
Moisture Sensitive:
Yes
Operating Supply Voltage:
1.8 V to 5.5 V